Strona główna Kadra dr Marek Skrukwa


dr Marek Skrukwa

 

dr Marek Skrukwa – adiunkt naukowo-badawczy; teolog, muzyk instrumentalista, badacz historii duchowości oraz semantyki języka muzycznego i pokrewieństwa sztuk.

 

Absolwent Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie i Wydziału Instrumentalnego AM w Krakowie. Posiada dorobek zarówno naukowy, jak i artystyczny. Bierze udział w konferencjach naukowych prezentując referaty z pogranicza teologii i muzyki. Jako wykładowca współpracuje z karmelitańskimi instytutami duchowości: „Teresianum” w Krakowie oraz „Carmelitanum” w Warszawie. Prowadził także zajęcia dydaktyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej (Akademia Muzyczna/Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie.

 

Obszar badań:

– wielowątkowe analizy teologiczne i muzyczne,

– problematyka interpretacji tekstu biblijnego w dziełach sztuki,

– antropologia kulturowa,

– historia duchowości i sztuki francuskiej.

 

 

Najważniejsze publikacje:

 

• „Passio Christi” w muzyce. Relacja słowo–dźwięk na przykładzie polskiej XVIII-wiecznej twórczości pasyjnej, [w:] Via pulchritudinis. Wątki biblijne w literaturze i kulturze polskiej, UNUM, Kraków 2010, ss. 217–230.

 

• Biblical Inspirations in the Works of Krzysztof Penderecki: At the Crossroads of Theology and Music. In memory of the great Polish composer Krzysztof Penderecki Deceased on 29, [w:] Perspektywy kultury [Perspectives on culture], czasopismo naukowe Instytutu Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, nr 26 (3/2019) Biblia w kulturze (The Bible in Culture), ss. 47–66. Dostęp artykułu on-line: file:///C:/Users/marek/Downloads/1499-1540.pdf

 

• Klucz do odbioru muzycznej ekspresji, [w:] Spotkania u Modrzejewskiej, seria: Arte et Ratione, Wydawnictwa Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej i Fundacji dla Modrzejewskiej, t. 10, Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, ss. 161–179.

 

 

Najważniejsze osiągniecia artystyczne:

 

W obszarze twórczości i działalności artystycznej jest autorem m.in. projektów słowno-muzycznych wykonywanych indywidualnie, a także z innymi artystami. Występował na scenie z takimi znanymi aktorami, jak m.in.: Monika Rasiewicz, Anna Dymna, Halina Łabonarska, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Edward Linde-Lubaszenko.

Jako muzyk instrumentalista bierze czynny udział w życiu koncertowym. Współpracuje z różnymi solistami i zespołami muzyki dawnej, m.in. Camerata Cracovia, The Flowery Plain Baroque Ensemble. Występował podczas Wieczorów Wawelskich, Muzycznych Wieczorów na Salwatorze oraz na festiwalach: Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie, Karmelitańskie spotkania z muzyką organową i kameralną w Krakowie.